Komisja ogłosiła dziś 18 nowych projektów, które otrzymają ponad 106 mln euro na wsparcie misji UE „Odbudowa naszych oceanów i wód”. W projektach uczestniczy ponad 370 beneficjentów z 36 krajów, w tym MŚP, instytucje badawcze, władze lokalne, szkoły i przedsiębiorstwa. Będą one odgrywać kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej i odbudowie przyrody poprzez ochronę i przywrócenie różnorodności biologicznej w wodach, ograniczenie zanieczyszczenia, wspieranie zrównoważonej niebieskiej gospodarki i rozwój europejskich cyfrowych bliźniaków oceanów. Wszystkie państwa członkowskie UE są zaangażowane w projekty obejmujące działania na Bałtyku i Morzu Północnym, przez Dunaj, Morze Śródziemne oraz przez Atlantyk.
Inwestowanie w przyrodę i społeczności lokalne
Projekty przyniosą oceanom i wodach różnorodne korzyści, takie jak:
Więcej informacji na temat projektów, w tym budżetu i beneficjentów, można znaleźć w przeglądzie projektów.
Kontekst ogólny
Misje UE ustanowione w ramach programu „Horyzont Europa” na lata 2021–2027 są nowym sposobem na znalezienie rozwiązań dla niektórych z największych wyzwań społecznych. Mają one ambitne cele i do 2030 r. przyniosą wymierne rezultaty.
Rozpoczęta we wrześniu 2021 r. misja UE „Odbudowa naszych oceanów i wód” ma na celu ochronę i przywrócenie zdrowia naszych oceanów i wód do 2030 r. poprzez badania naukowe i innowacje, zaangażowanie obywateli i inwestycje w niebieską gospodarkę. Misja traktuje oceany i wody jako jeden z nich i odgrywa kluczową rolę w osiągnięciu neutralności klimatycznej i odbudowie przyrody.
Misja wspiera zaangażowanie i współpracę regionalną poprzez ukierunkowane na konkretne obszary „strefowe strefy dorzeczy” w głównych dorzeczach mórz i rzek: Atlantyk-arktyka, Morze Śródziemne, Morze Bałtyckie i Morze Północne oraz Dunaj-Morze Czarne. Sztandarowe projekty misji to miejsca, w których można pilotować, demonstrować, rozwijać i rozmieszczać działania misji w morzach i dorzeczach UE.
Dzisiejsze projekty zostały wybrane w wyniku zaproszenia do składania wniosków ogłoszonego w 2022 r., w tym oceny wzajemnej przeprowadzonej przez niezależnych ekspertów. Projektami zarządzać będzie CINEA (Europejska Agencja Wykonawcza ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska).
Więcej informacji
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 30 czerwca 2023 r.