Dzięki przyjętemu przez Komisję wnioskowi dotyczącemu włączenia roamingu do układu o stowarzyszeniu Ukraina jest dziś o krok bliżej unijnego obszaru bezpłatnego roamingu. Po wejściu wniosku w życie osoby z Ukrainy podróżujące do UE nie będą już musiały uiszczać żadnych dodatkowych opłat za korzystanie ze swoich telefonów komórkowych. Te same prawa będą przysługiwać osobom z UE podróżującym do Ukrainy.
Włączenie Ukrainy do unijnego obszaru bezpłatnego roamingu jest jednym z kluczowych działań w ramach zmienionego planu działań priorytetowych. Jest to plan pełnego wdrożenia pogłębionej i kompleksowej strefy wolnego handlu (DCFTA) między UE a Ukrainą oraz dalszej integracji Ukrainy z jednolitym rynkiem UE. Jest to pierwszy przypadek rozszerzenia rynku wewnętrznego UE o Ukrainę.
Dzisiejszy krok jest następstwem zapowiedzi włączenia Ukrainy do unijnego obszaru roamingu przedstawionej przez przewodniczącą Komisji Ursulę von der Leyen w orędziu o stanie Unii z 2022 r. Jest on również kontynuacją właśnie przedłużonej współpracy Komisji z unijnymi i ukraińskimi operatorami w zakresie dobrowolnych środków umożliwiających przystępne cenowo lub bezpłatne połączenia pomiędzy UE a Ukrainą.
Co dalej?
Wniosek zostanie teraz rozpatrzony przez Radę Unii Europejskiej. Po osiągnięciu porozumienia przez Radę Komitet ds. Handlu UE–Ukraina będzie musiał podjąć wspólną decyzję, aby móc wprowadzić zasady jednolitego rynku.
Tempo integracji Ukrainy z wewnętrznym rynkiem usług roamingu UE będzie zależało od tempa zbliżania się Ukrainy do UE i wdrażania odpowiednich przepisów UE w Ukrainie.
Kontekst
Obecnie operatorzy telekomunikacyjni z UE i Ukrainy oferują na zasadzie dobrowolności przystępne cenowo lub bezpłatne połączenia między UE a Ukrainą. Dzięki temu rozwiązaniu około 4 mln osób uciekających przed wojną i szukających schronienia w UE ma dostęp do przystępnej cenowo łączności. Obowiązywanie dobrowolnych środków przedłużono niedawno o sześć miesięcy, a nowe porozumienie obejmuje obecnie również połączenia z numerami linii stacjonarnych w Ukrainie, a także nowe rodzaje operatorów.
Układ o stowarzyszeniu, w tym pogłębioną i kompleksową umowę o wolnym handlu między UE a Ukrainą, podpisano 21 marca i 27 czerwca 2014 r. Umowa o wolnym handlu jest tymczasowo stosowana od 1 stycznia 2016 r. Układ wszedł w życie dnia 1 września 2017 r.
Plan działań priorytetowych na lata 2021–2022 został wprowadzony w celu pobudzenia procesu wdrażania umowy o wolnym handlu. Ponieważ 23 czerwca 2022 r. Rada Europejska przyznała Ukrainie status kraju kandydującego, UE i Ukraina osiągnęły nowy etap w swoich stosunkach. Na posiedzeniu Komitetu Stowarzyszenia UE–Ukraina w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu 25–26 października 2022 r. obie strony uzgodniły zmianę i przedłużenie obowiązywania planu działań priorytetowych w celu odzwierciedlenia tych nowych priorytetów na lata 2023–2024.
Przyjęty dziś wniosek dotyczy decyzji Rady w sprawie stanowiska, jakie ma być zajęte w imieniu Unii Europejskiej w ramach Komitetu Stowarzyszenia w składzie rozstrzygającym kwestie dotyczące handlu w odniesieniu do zmiany dodatku XVII-3 (Zasady mające zastosowanie do usług telekomunikacyjnych) do układu o stowarzyszeniu.
Więcej informacji:
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 14 lutego 2023 r.