Rada przyjęła dziś końcowe elementy składowe Europejskiej Unii Zdrowotnej: rozporządzenie w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia, rozporządzenie w sprawie rozszerzonego mandatu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) oraz rozporządzenie w sprawie ram na wypadek stanów zagrożenia mające na celu przyznanie dodatkowych uprawnień Urzędowi ds. Gotowości i Reagowania na Stany Zagrożenia Zdrowia (HERA). Te nowe przepisy uzupełniają Europejską Unię Zdrowotną, tworząc solidne ramy prawne służące poprawie zdolności UE w kluczowych obszarach zapobiegania, gotowości, nadzoru, oceny ryzyka, wczesnego ostrzegania i reagowania.
Wyrażając zadowolenie z przyjęcia rozporządzeń, wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia Margaritis Schinas powiedział: Dzisiejsze przyjęcie przez Radę tych trzech rozporządzeń jest ważnym osiągnięciem i wzmacnia unijne ramy bezpieczeństwa zdrowotnego. Dzięki tym nowym przepisom pokazaliśmy, że możemy działać razem, zdecydowanie i szybko. Przepisy te będą współdziałać ze wsparciem finansowym udzielanym w ramach Programu działań Unii w dziedzinie zdrowia oraz Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności, aby zapewnić odporniejsze systemy opieki zdrowotnej w całej UE. Współpraca i solidarność mają kluczowe znaczenie dla sprostania stojącym przed nami wyzwaniom.
Komisarz do spraw zdrowia i bezpieczeństwa żywności Stella Kyriakides powiedziała: Główne filary Europejskiej Unii Zdrowotnej zostały właśnie ustanowione. Pandemia pokazała, że potrzebne jest większe zaangażowanie Europy w dziedzinie zdrowia publicznego oraz większa zdolność do ochrony obywateli przed zagrożeniami zdrowia. Dzięki silniejszemu Europejskiemu Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób, wzmocnieniu pozycji HERA i wzmocnieniu roli UE w zapobieganiu transgranicznym zagrożeniom zdrowia, przygotowaniu się na nie i zarządzaniu nimi, dysponujemy teraz dodatkowymi narzędziami umożliwiającymi szybkie reagowanie na pojawiające się kryzysy zdrowotne, w sposób zdecydowany i jednomyślny.
Wraz z przyjęciem rozporządzenia w sprawie poważnych transgranicznych zagrożeń zdrowia UE będzie miała:
Silniejsze ECDC nie tylko wyda zalecenia dla państw członkowskich dotyczące gotowości na wypadek zagrożeń dla zdrowia, ale będzie również gospodarzem nowej sieci doskonałości laboratoriów referencyjnych UE i powoła grupę zadaniową UE ds. zdrowia dotyczącą szybkich interwencji w dziedzinie zdrowia w przypadku poważnego ogniska epidemicznego.
Aby rozporządzenie w sprawie ram na wypadek stanów zagrożenia było skuteczne i operacyjne w okresach stanów zagrożenia zdrowia publicznego, na jego mocy możliwe będzie ustanowienie, w ramach HERA, Rady ds. Kryzysów Zdrowotnych. Rada ta będzie szybko koordynować na szczeblu UE dostawy medycznych środków przeciwdziałania i dostęp do nich. Rozporządzenie to umożliwia również uruchomienie unijnych zakładów produkcyjnych, planów badań naukowych i innowacji w sytuacjach nadzwyczajnych oraz dostępu do finansowania w sytuacjach nadzwyczajnych.
Dalsze kroki
Po dzisiejszym przyjęciu tych trzech rozporządzeń zostaną one opublikowane w Dzienniku Urzędowym i wejdą w życie w listopadzie 2022 r.
Kontekst
Pakiet dotyczący Europejskiej Unii Zdrowotnej jest kluczowym elementem reakcji Komisji na pandemię COVID-19 i przyszłe stany zagrożenia zdrowia publicznego. Oprócz przyjętych dziś trzech rozporządzeń rozporządzenie w sprawie rozszerzonego mandatu Europejskiej Agencji Leków (EMA) jest już w fazie wdrażania od 1 marca 2022 r.
Dodatkowe informacje
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiaj z dnia 25 października 2022 r.