W związku z zapowiedzią przewodniczącej Ursuli von der Leyen w wygłoszonym przez nią orędziu o stanie Unii z 2022 r. Komisja przyjęła dziś wniosek w sprawie ogłoszenia roku 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności.
Transformacja ekologiczna i cyfrowa otwiera nowe możliwości dla obywateli i gospodarki UE. Posiadanie odpowiednich umiejętności umożliwia ludziom podążanie za zmianami na rynku pracy oraz pełne zaangażowanie w życie społeczne i demokrację. Dzięki temu nikt nie zostanie pominięty, a ożywienie gospodarcze oraz transformacja ekologiczna i cyfrowa będą mogły być sprawiedliwe społecznie. Pracownicy posiadający umiejętności, na które jest zapotrzebowanie, przyczyniają się również do zrównoważonego wzrostu gospodarczego, do poprawy innowacyjności i konkurencyjności przedsiębiorstw.
Obecnie ponad trzy czwarte przedsiębiorstw w UE zgłasza trudności ze znalezieniem pracowników posiadających niezbędne umiejętności, a najnowsze dane Eurostatu wskazują, że tylko 37 proc. dorosłych regularnie uczestniczy w szkoleniach. Indeks gospodarki cyfrowej i społeczeństwa cyfrowego dowodzi, że 4 na 10 dorosłych i co trzecia osoba pracująca w Europie nie posiada podstawowych umiejętności cyfrowych. Ponadto już w 2021 r. w 28 zawodach – od budownictwa i opieki zdrowotnej po inżynierię i informatykę – występowały niedobory pracowników, co świadczy o rosnącym zapotrzebowaniu zarówno na pracowników o wysokich, jak i niskich kwalifikacjach. Równocześnie kobiety są słabo reprezentowane w zawodach i na studiach związanych z technologią – kobiety stanowią jedną szóstą specjalistów w dziedzinie informatyki oraz jedną trzecią absolwentów nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki.
Państwa członkowskie chcą propagować uczenie się przez całe życie i zatwierdziły cele społeczne UE na 2030 r., zgodnie z którymi co najmniej 60 proc. dorosłych powinno co roku uczestniczyć w szkoleniach. Przedstawiły już swój krajowy wkład w osiągnięcie tego celu. Realizacja tego założenia jest również ważnym warunkiem osiągnięcia docelowego wskaźnika zatrudnienia na poziomie co najmniej 78 proc. do 2030 r. W cyfrowym kompasie na 2030 r. wyznaczono cel UE, zgodnie z którym do 2030 r. co najmniej 80 proc. wszystkich dorosłych powinno posiadać co najmniej podstawowe umiejętności cyfrowe, a w UE powinno być zatrudnionych 20 mln specjalistów w dziedzinie ICT, przy czym do podejmowania takiej pracy należy zachęcać więcej kobiet.
Europejski Rok Umiejętności – poprawa konkurencyjności, uczestnictwa i rozwój talentów
W ramach Europejskiego Roku Umiejętności Komisja będzie współpracować z Parlamentem Europejskim, państwami członkowskimi, partnerami społecznymi, publicznymi i prywatnymi służbami zatrudnienia, izbami handlowymi i przemysłowymi, organizacjami w sektorze kształcenia i szkolenia oraz pracownikami i przedsiębiorstwami. Chcemy w ten sposób dać nowy impuls uczeniu się przez całe życie przez:
Aby osiągnąć te cele, Komisja będzie propagować możliwości podnoszenia i zmiany kwalifikacji, na przykład zwracając uwagę na inicjatywy UE oraz możliwości unijnego finansowania, tak aby wspierać wdrażanie i wykorzystanie unijnych środków. W całej UE organizowane będą również wydarzenia i kampanie podnoszące świadomość, aby wspierać wzajemne uczenie się partnerów w zakresie podnoszenia i zmiany kwalifikacji. Rok umiejętności ma również pomóc w dalszym rozwijaniu narzędzi gromadzenia informacji na temat umiejętności oraz w promowaniu narzędzi i instrumentów służących poprawie przejrzystości i łatwiejszemu uznawaniu kwalifikacji, w tym kwalifikacji przyznanych poza UE.
Aby zapewnić koordynację działań na szczeblu krajowym, Komisja wzywa państwa członkowskie do wyznaczenia krajowego koordynatora Europejskiego Roku Umiejętności.
Inicjatywy UE na rzecz wspierania rozwoju umiejętności
W Europejskim Roku Umiejętności możemy skorzystać z wielu bieżących inicjatyw UE, aby wspierać umiejętności i poprawić ich wykorzystanie, przykładowo:
Finansowanie UE i pomoc w inwestycjach w umiejętności
Dostępne są znaczne środki finansowe UE i wsparcie techniczne, które mają pomóc państwom członkowskim w inwestycjach w podnoszenie i zmianę kwalifikacji, w tym:
Inne programy, w ramach których można wspierać rozwój umiejętności, to Program InvestEU, Europejski Fundusz Dostosowania do Globalizacji dla Zwalnianych Pracowników, Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Fundusz na rzecz Sprawiedliwej Transformacji, Europejski Korpus Solidarności, Program działań na rzecz środowiska i klimatu (LIFE), fundusz modernizacyjny, Instrument Wsparcia Technicznego oraz Instrument Sąsiedztwa oraz Współpracy Międzynarodowej i Rozwojowej.
Wypowiedzi członków kolegium komisarzy:
Wiceprzewodnicząca wykonawcza do spraw Europy na miarę ery cyfrowej Margrethe Vestager powiedziała: Umiejętności są niezbędne, jeżeli chcemy jak najpełniej korzystać z technologii. Cyfrowe zarządzanie życiem – np. płacenie rachunków, zamawianie winiety parkingowej – wymaga wiedzy od nas, obywateli. Tworzenie rozwiązań, które dzięki wykorzystaniu technologii pomagają nam w codziennym życiu, wymaga fachowej wiedzy. Zdecydowaliśmy, jakie są nasze cele, teraz nadszedł czas na działania. Europejski Rok Umiejętności pomoże nam skoncentrować się na uczeniu się.
Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia, powiedział: Nasza Unia to wyjątkowy w skali światowej obszar wolności, wartości, możliwości i solidarności. Kluczowym priorytetem Europejskiego Roku Umiejętności będzie przyciągnięcie osób posiadających umiejętności potrzebne w UE, również przez ułatwienie uznawania ich kwalifikacji. Ponadto umiejętności nabyte w Europie mogą zostać przeniesione do innych krajów, a Europa może odegrać istotną rolę w przekazywaniu nowej wiedzy tam, gdzie jest ona najbardziej potrzebna.
Nicolas Schmit, komisarz do spraw miejsc pracy i praw socjalnych, powiedział: Umiejętności to miejsca pracy – miejsca pracy o wysokiej jakości. Podczas Europejskiego Roku Umiejętności mamy okazję, aby powiązać szkolenia ukierunkowane na rynek pracy z niedoborem siły roboczej. Aby przejście na gospodarkę neutralną pod względem emisji było rzeczywiście sprawiedliwe i inkluzywne, potrzebujemy pilnie dużych inwestycji w umiejętności ludzi. Jestem przekonany, że rok 2023 jako Europejski Rok Umiejętności będzie miał znaczący wpływ na przyspieszenie rewolucji w dziedzinie umiejętności, której tak potrzebujemy w Europie.
Komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży Marija Gabriel powiedziała: *Korzystając z osiągnięć Europejskiego Roku Młodzieży 2022, w przyszłym roku zadbamy o to, aby zapewnić ludziom umiejętności odpowiadające potrzebom rynku pracy. Koniecznym warunkiem jest szkolenie. W ramach Europejskiego Roku Umiejętności będziemy wspierać wyższe, efektywniejsze i bardziej sprzyjające włączeniu społecznemu finansowanie przekwalifikowania i podnoszenia kwalifikacji, a także szkoleń, które pozwolą w pełni wykorzystać potencjał naszych talentów. *
Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton powiedział: Siła Europy leży w jej utalentowanych ludziach, np. inżynierach, badaczach i przedsiębiorcach. Aby osiągnąć cele cyfrowej dekady i zielonego ładu, chcemy wspierać nasze przedsiębiorstwa, zwłaszcza MŚP, w zatrudnianiu ludzi, szkoleniu ich i utrzymaniu utalentowanych pracowników. Tworzymy partnerstwa na rzecz umiejętności w ekosystemach przemysłowych – od przemysłu motoryzacyjnego, lotniczego i obronnego po turystykę. Europejski Rok Umiejętności jeszcze bardziej wzmocni europejską ofensywę umiejętności.
Co dalej?
Parlament Europejski i Rada omówią teraz wniosek Komisji, uwzględniając opinie Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów.
Kontekst
Przewodnicząca Ursula von der Leyen zaproponowała w swoim orędziu o stanie Unii w 2022 r. ogłoszenie roku 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności, aby wzmocnić naszą konkurencyjność, lepiej ukierunkować nasze inwestycje, współpracować z przedsiębiorstwami i dopasować potrzeby do aspiracji ludzi, a także przyciągnąć talenty na nasz kontynent. Wniosek dotyczący Europejskiego Roku Umiejętności został również wymieniony w liście intencyjnym w ramach orędzia o stanie Unii jako inicjatywa na 2023 r.
Więcej informacji
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 12 października 2022 r.