24 miliardy euro bezzwrotnych dotacji dla Polski


Komisja Europejska przyjęła dzisiaj największy polski i jednocześnie największy unijny program polityki spójności „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko 2021-2027”. Dofinansowanie unijne w ramach tego programu wyniesie ponad 24,1 miliarda euro (12,9 miliarda euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz 11,2 miliarda euro z Funduszu Spójności).

W ramach programu wsparcie otrzymają sektory transportu, energii, środowiska, zdrowia oraz kultury. Inwestycje w ograniczenie zużycia energii i rozwój energii odnawialnej, wpisujące się w ideę Europejskiego Zielonego Ładu, pomogą Polsce zmniejszyć zależność od paliw kopalnych, w tym złagodzić skutki odcięcia importu z Rosji. Program zapewni też finansowanie adaptacji do zmian klimatu (obszary zielone w miastach, naturalne retencjonowanie wody) i ochrony bioróżnorodności. Zbudowanych lub rozbudowanych zostanie co najmniej 500 kilometrów dróg w sieci TEN-T, przy czym wsparcie dla sektora transportu koncentrować się będzie przede wszystkim na kolei i transporcie miejskim. Największy program polityki spójności obejmie również inwestycje w sektorze zdrowia (w tym wsparcie podstawowej opieki zdrowotnej) oraz kultury (ochrona zabytków i udostępnianie zasobów kultury).

Jednocześnie, Komisja Europejska przyjęła dziś decyzję zatwierdzającą program „Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej 2021-2027”. Alokacja 2,65 miliarda euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego trafi nie tylko do pięciu województw Polski Wschodniej (warmińsko-mazurskie, podlaskie, świętokrzyskie, lubelskie, podkarpackie) ale także do części województwa mazowieckiego (z wyłączeniem Warszawy i sąsiadujących powiatów). Wsparcie obejmie małe i średnie przedsiębiorstwa, sieci energetyczne, adaptację do zmian klimatu, ochronę przyrody, transport oraz turystykę.

Unijna komisarz ds. spójności i reform Elisa Ferreira powiedziała: Przyjęte dziś programy wzmocnią bezpieczeństwo energetyczne Polski i pozwolą na modernizację jej gospodarki poprzez wdrożenie Europejskiego Zielonego Ładu. Z zadowoleniem przyjmuję plany Polski przedstawione w programie „Fundusze Europejskie na Infrastrukturę, Klimat i Środowisko na lata 2021–2027”, który przy wkładzie w wysokości 24,2 mld EUR z Funduszu Spójności i Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego jest największym z programów polityki spójności w Unii Europejskiej. Program zapewni istotne wsparcie dla Polski, Polaków i przedsiębiorców w czasie kryzysu energetycznego spowodowanego wojną w Ukrainie. Umożliwi to inwestycje w bezpieczeństwo energetyczne Polski m.in. poprzez poprawę efektywności energetycznej istniejących budynków mieszkalnych, zwiększenie udziału energii ze źródeł odnawialnych oraz rozwój inteligentnych systemów energetycznych. Program jest również wyrazem ciągłej determinacji Polski do transformacji w kierunku bardziej nowoczesnej, zielonej i odpornej gospodarki dzięki inwestycjom w działania przystosowujące do zmian klimatu, odbudowę i modernizację linii kolejowych, autostrad, a także opieki zdrowotnej poprzez wzmocnienie opieki ambulatoryjnej i ratownictwa medycznego. Drugi program, Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej na lata 2021–2027, o wartości 2,6 mld euro, stanowi nowe otwarcie o długoterminowej perspektywie dla wspierania rozwoju sześciu najbiedniejszych regionów Polski. Będzie on skierowany w szczególności do mikroprzedsiębiorstw oraz małych i średnich przedsiębiorstw działających we wschodniej części Polski, gdzie zarówno przedsiębiorcy jak i mieszkańcy są najbardziej dotknięci skutkami wojny w Ukrainie. Komisja pozostaje w ciągłym dialogu z Polską, z uwagi na fakt, że wypłaty z programów uzależnione są od spełnienia warunku podstawowego związanego z Kartą Praw Podstawowych UE.

Wcześniej, 27 września br. Komisja zatwierdziła program „Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki 2021-2027” o alokacji 7,9 miliarda euro z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Program przyczyni się do zwiększenia innowacyjności polskiej gospodarki poprzez wsparcie m.in. dla wdrażania wyników prac badawczo-rozwojowych w przedsiębiorstwach. Przewidziano również finansowanie proekologicznej transformacji procesów produkcyjnych, w duchu Europejskiego Zielonego Ładu.

Z kolei 1 sierpnia br. Komisja zatwierdziła program „Pomoc Techniczna dla Funduszy Europejskich 2021-2027”, z alokacją 550 milionów euro. Program będzie wspierał system wdrażania funduszy UE w Polsce.

Na uzgodnienie i zatwierdzenie przez KE oczekuje jeszcze 16 programów regionalnych, jak również programy: „Fundusze Europejskie dla Rozwoju Społecznego 2021-2027”, „Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy 2021-2027”, „Fundusze Europejskie na Pomoc Żywnościową 2021-2027”.

Dodatkowe informacje:

Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 6 października 2022 r.