Komisja ogłosiła dziś pierwszych w historii ośmiu zdobywców unijnych nagród ekologicznych: od rolnika po restaurację. Zwycięzcy, pochodzący z Austrii, Belgii, Chorwacji, Francji, Niemiec, Włoch, Hiszpanii i Szwecji, reprezentują wzrost i innowacje w europejskim sektorze ekologicznym i łańcuchu wartości oraz wkład tego sektora w zmniejszenie wpływu rolnictwa na klimat i środowisko. Uroczystości związane z wręczeniem pierwszych unijnych nagród ekologicznych przypadają w obchodzonym po raz drugi Dniu Rolnictwa Ekologicznego UE. Został on zainaugurowany w zeszłym roku przez Parlament Europejski, Radę i Komisję Europejską.
Wręczając nagrody, komisarz UE ds. rolnictwa Janusz Wojciechowski powiedział: Byłem pod wrażeniem historii każdego ze zwycięzców. Są to niewiarygodnie zaangażowane osoby, organizacje i instytucje, które promowały produkcję ekologiczną na długo zanim stała się popularna, często w bardzo trudnych okolicznościach. Pochodzą one z całej UE, co pokazuje, że produkcja ekologiczna jest obecna wszędzie i wszędzie można ją prowadzić w sposób doskonały. Dlatego zwycięzcy dają mi nadzieję na dalszy rozwój produkcji ekologicznej i korzyści, jakie może ona przynieść naszym rolnikom, społecznościom wiejskim i całemu społeczeństwu.
Ponieważ rosnący popyt konsumpcyjny na produkty ekologiczne ma zasadnicze znaczenie dla stymulowania produkcji ekologicznej, Komisja działa na rzecz promowania cech tej produkcji i korzyści z niej płynących. Unijne nagrody ekologiczne są wyrazem uznania dla różnych podmiotów w łańcuchu wartości produkcji ekologicznej, które opracowały innowacyjny, zrównoważony i inspirujący projekt, którego wynikiem jest rzeczywista wartość dodana produkcji i konsumpcji ekologicznej. Konkurs został zorganizowany wspólnie przez Komisję Europejską, Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny, Europejski Komitet Regionów, COPA-COGECA i IFOAM Organics Europe, przy udziale Parlamentu Europejskiego i Rady w jury przyznającym nagrody.
Wręczono osiem nagród:
Wnioski o pierwsze unijne nagrody ekologiczne można było składać od 25 marca do 8 czerwca 2022 r., a w lipcu 2022 r. ogłoszono 24 finalistów. Zostali oni wybrani z puli ponad 200 zgłoszeń z 26 państw członkowskich. Jury konkursu składało się z przedstawicieli Komisji, Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego, Europejskiego Komitetu Regionów, COPA-COGECA i IFOAM Organics Europe, a także przedstawicieli Parlamentu Europejskiego i Rady UE. Zgłoszenia mogły składać podmioty i instytucje w łańcuchu wartości produkcji ekologicznej. Zgłoszenia zostały poddane przeglądowi pod kątem kryteriów takich jak doskonałość, innowacyjność, zrównoważony rozwój i możliwości powielania projektu w innych częściach UE, dzięki czemu przyczyniają się one do większej dostępności i przystępności cenowej produktów ekologicznych w UE.
Plan działania na rzecz rolnictwa ekologicznego w UE wyznacza drogę do osiągnięcia celu, jakim jest przeznaczenie 25 % gruntów rolnych w UE na rolnictwo ekologiczne do 2030 r. oraz znaczny wzrost akwakultury ekologicznej. Zwiększona produkcja ekologiczna oznacza ograniczenie stosowania nawozów chemicznych, pestycydów i środków przeciwdrobnoustrojowych oraz pozytywny wpływ na klimat, środowisko, glebę, wodę, różnorodność biologiczną i dobrostan zwierząt. Są to kluczowe cele Europejskiego Zielonego Ładu, strategii „od pola do stołu” i strategii na rzecz bioróżnorodności.
Więcej informacji można znaleźć na stronie:
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 23 września 2022 r,