Komisja opublikowała dziś badanie Eurobarometr Flash na temat młodzieży i demokracji, przeprowadzone w dniach 22 lutego – 4 marca 2022 r. Europejski Rok Młodzieży trwa w najlepsze, więc na zakończenie Konferencji w sprawie przyszłości Europy – w ramach której młodzież odegrała kluczową rolę – nadeszła pora, by podsumować nastroje młodego pokolenia.
Nowe badanie Eurobarometru pokazuje rosnące zaangażowanie młodzieży: obecnie większość (58 proc.) młodych ludzi aktywnie udziela się w swoich społeczeństwach i w ciągu ostatnich 12 miesięcy uczestniczyła w działaniach co najmniej jednej organizacji młodzieżowej. To o 17 punktów procentowych więcej niż w poprzednim badaniu Eurobarometru z 2019 r. Ponadto najczęstszym oczekiwaniem młodych ludzi w związku z Europejskim Rokiem Młodzieży 2022 jest to, by decydenci w większym stopniu słuchali ich żądań i je realizowali, a także – by wspierali osobisty, społeczny i zawodowy rozwój młodzieży (72 proc.). Komisja uruchamia dziś również nowe narzędzie internetowe – platformę „Voice your Vision” („Daj swojej wizji głos”), która ma ułatwić młodym Europejczykom wyrażanie swojego zdania. Ponadto w ramach Roku Młodzieży organizowane są dialogi polityczne między członkami kolegium a młodzieżą. To wyjątkowa okazja dla młodych ludzi, aby bezpośrednio dotrzeć do decydentów i przekazać im swoją wizję i pomysły we wszystkich obszarach polityki.
Margaritis Schinas, wiceprzewodniczący do spraw promowania naszego europejskiego stylu życia, powiedział: Europejski Rok Młodzieży powinien doprowadzić do zmiany paradygmatu w sposobie włączania młodych ludzi w proces kształtowania polityki i podejmowania decyzji. Celem Roku jest wysłuchanie i aktywizowanie młodych Europejczyków, a także tworzenie dla nich konkretnych możliwości. Badanie Eurobarometr Flash wyraźnie pokazuje, że właśnie tego życzy sobie unijna młodzież.
Marija Gabriel, komisarz do spraw innowacji, badań naukowych, kultury, edukacji i młodzieży, powiedziała: Jak możemy dziś zauważyć, młodzi ludzie są coraz bardziej zaangażowani w przyszłość społeczeństw. Zależy im na pokoju, współpracy międzynarodowej, dobrostanie i środowisku. Chcą jednak, żebyśmy ich uważniej słuchali i brali pod uwagę ich zdanie. W kontekście Europejskiego Roku Młodzieży dokładamy wszelkich starań, aby im w tym pomóc. Z przyjemnością informuję, że uruchomiliśmy nowe narzędzie internetowe – platformę „Voice your Vision” – umożliwiające młodym ludziom rejestrowanie swoich opinii i pomysłów dotyczących przyszłości projektu europejskiego.
Badanie Eurobarometr Flash
Agresja Rosji na Ukrainę utwierdziła młodych ludzi w przekonaniu, że najważniejsze priorytety UE to utrzymanie pokoju, wzmocnienie bezpieczeństwa międzynarodowego i promowanie współpracy międzynarodowej (37 proc.). Następne w kolejności są: zwiększenie przez UE możliwości zatrudnienia dla młodych ludzi (33 proc.), zwalczanie ubóstwa oraz nierówności gospodarczych i społecznych (32 proc.), a także promowanie polityki przyjaznej środowisku i walka ze zmianą klimatu (31 proc.).
Wśród priorytetowych obszarów Europejskiego Roku Młodzieży młodzi ludzie wymieniają: zdrowie i dobrostan psychiczny i fizyczny (34 proc.), ochronę środowiska i walkę ze zmianą klimatu (34 proc.), a także kształcenie i szkolenie, w tym swobodny przepływ osób uczących się (33 proc.).
Z badania wynika, że – pomimo pandemii – transnarodowa mobilność młodzieży wzrosła w porównaniu z 2019 r., co pokazuje silną gotowość młodych ludzi do ponownego nawiązywania transgranicznych kontaktów. Około czterech na dziesięciu młodych ludzi (39 proc.) uczestniczyło w zawodowym, wolontariackim, edukacyjnym lub sportowym działaniu w innym państwie UE, w porównaniu z nieco ponad trzema na dziesięciu (31 proc.) w 2019 r. Głównym powodem nieuczestniczenia w projektach mobilności pozostaje brak środków finansowych, ale przeszkoda ta dotyka coraz mniej osób (36 proc. w porównaniu z 42 proc. w 2019 r.).
Ponadto wyniki badania Eurobarometru potwierdzają, że ponad połowa młodych respondentów zna program Erasmus+, który w 2022 r. kończy 35 lat. Między państwami członkowskimi utrzymują się jednak pewne różnice – odsetek młodych ludzi znających ten program jest największy w Grecji (72 proc.) i na Cyprze (70 proc.), a najmniejszy w Szwecji (26 proc.).
Nowa platforma „Voice your Vision” („Daj swojej wizji głos”)
Komisja uruchomiła również nowe narzędzie internetowe, które odegra kluczową rolę w ramach Europejskiego Roku Młodzieży. Na platformie „Voice your Vision” („Daj swojej wizji głos”) Europejczycy mogą rejestrować swoje opinie i pomysły dotyczące przyszłości projektu europejskiego. Mogą poruszać wszelkie istotne dla siebie kwestie – od zatrudnienia, włączenia społecznego, pokoju i bezpieczeństwa, po zmianę klimatu, edukację, zdrowie psychiczne i nie tylko. Platforma „Voice your Vision” („Daj swojej wizji głos”) realizuje dążenie do tego, by w ramach Europejskiego Roku Młodzieży zapewnić młodym ludziom możliwość zaangażowania się w debatę publiczną i w proces decyzyjny.
Kontekst
Zlecone przez Komisję Badanie Eurobarometr Flash 502 „Młodzież i demokracja w ramach Europejskiego Roku Młodzieży” trwało od 22 lutego do 4 marca 2022 r. i objęło reprezentatywną próbę 26 178 młodych ludzi w wieku od 15 do 30 lat w 27 państwach członkowskich. Ankietę przeprowadzono przy wykorzystaniu wywiadów internetowych wspomaganych komputerowo (CAWI).
Więcej informacji:
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 6 maja 2022 r.