Komisja Europejska z zadowoleniem przyjmuje dzisiejszą zgodę Rady na przyjęcie czwartego pakietu środków ograniczających wobec Rosji w odpowiedzi na jej brutalną agresję wobec Ukrainy i jej mieszkańców. Sankcje te przyczynią się do dalszego nasilenia presji ekonomicznej na Kreml i ograniczą jego zdolność do finansowania inwazji na Ukrainę. Zostały one skoordynowane z partnerami międzynarodowymi, zwłaszcza ze Stanami Zjednoczonymi.
Uzgodnione środki są następujące:
Odmawianie Rosji statusu najbardziej uprzywilejowanego narodu
UE, wraz z innymi członkami Światowej Organizacji Handlu (WTO), uzgodniła dziś, że odmówi rosyjskim produktom i usługom traktowania z najwyższym uprzywilejowaniem na rynkach UE, co następuje w konsekwencji oświadczenia członków G7 w piątek 11 marca. Znaczące korzyści, jakie Rosja czerpie jako członek WTO, zostaną zawieszone. Działania te wymierzone w Rosję chronią podstawowe interesy bezpieczeństwa UE i jej partnerów w obliczu niesprowokowanej, rozmyślnej i nieuzasadnionej agresji Rosji na Ukrainę, przy pomocy Białorusi. Są one w pełni uzasadnione na mocy prawa WTO.
Więcej informacji
Dzisiejsze porozumienie opiera się na szeroko zakrojonych i bezprecedensowych pakietach środków podejmowanych przez UE w odpowiedzi na akty agresji Rosji na integralność terytorialną Ukrainy i nasilające się okrucieństwa wobec ukraińskich cywilów i miast. Jako strażnik traktatów UE Komisja Europejska odpowiada za monitorowanie egzekwowania sankcji UE w całej Unii. UE jest zjednoczona w solidarności z Ukrainą i będzie nadal wspierać Ukrainę i jej obywateli wraz z partnerami międzynarodowymi, w tym poprzez dodatkowe wsparcie polityczne, finansowe i humanitarne.
Dodatkowe informacje
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 14 marca 2022 r.