Komisja opublikowała dzisiaj drugie wydanie sprawozdania w sprawie strategicznych zależności Europy. W sprawozdaniu przeanalizowano pięć obszarów – pierwiastki ziem rzadkich i magnez, panele słoneczne, chemikalia, cyberbezpieczeństwo, oprogramowanie informatyczne – w których Europa ma do czynienia ze strategicznymi zależnościami od państw trzecich. Analiza zagrożeń ma posłużyć do znalezienia metod przeciwdziałania zależnościom.
W dzisiejszym sprawozdaniu uzupełniającym w sprawie strategicznych zależności przedstawiono następujące wnioski:
Sprawozdanie opiera się na pierwszych analizach leżących u podstaw zaktualizowanej strategii przemysłowej z 2021 r. i toruje Europie drogę do przejścia na zieloną, cyfrową, odporną i konkurencyjną w skali światowej gospodarkę, przy jednoczesnym uwzględnieniu wpływu pandemii COVID-19 na jednolity rynek.
Kontekst
W maju 2021 r. Komisja opublikowała zaktualizowaną strategię przemysłową, która stanowi odpowiedź na wnioski z pandemii COVID-19 i ma na celu odbudowę gospodarczą Europy oraz zwiększenie jej otwartej strategicznej autonomii. W zaktualizowanej strategii potwierdzono priorytety wyznaczone rok wcześniej w komunikacie w sprawie aktualizacji nowej strategii przemysłowej z marca 2020 r., w którym określono ścieżkę ekologicznej i cyfrowej transformacji przemysłowej w Europie.https://ec.europa.eu/info/strategy/priorities-2019-2024/europe-fit-digital-age/european-industrial-strategy_pl
Razem ze zaktualizowaną strategią przemysłową z 2021 r. opublikowano sprawozdanie dotyczące strategicznych zależności Europy. W analizie uwzględniono ponad 5 tys. produktów, a 137 spośród nich, należących do obszarów wrażliwych, uznano za wysoce uzależnione od zagranicznych dostawców. Poza tym w sprawozdaniu przedstawiono pierwszy etap szczegółowych ocen sytuacji w sześciu strategicznych obszarach, w których UE stoi w obliczu zależności. Te obszary to surowce, baterie, farmaceutyczne składniki czynne, czysty wodór, półprzewodniki, a także technologie chmury i technologie brzegowe.
Dodatkowe informacje
Żródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 23 lutego 2022 r.