UE zwiększa wsparcie dla narodu białoruskiego


Komisja Europejska zmobilizuje dodatkowe 30 milionów euro, aby jeszcze bardziej wzmocnić swoje wsparcie dla narodu białoruskiego. To nowe finansowanie uzupełni i rozszerzy już istniejącą unijną pomoc dla młodzieży, niezależnych mediów, małych i średnich przedsiębiorstw na uchodźstwie oraz kultury.

Przewodnicząca Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen powiedziała: „UE wspiera naród białoruski w walce o wolność i demokrację. Zwiększymy nasze wsparcie o dodatkowe 30 milionów euro dla młodzieży, niezależnych mediów, MŚP na uchodźstwie i podmiotów kulturalnych – które reżim Łukaszenki nadal represjonuje. Mamy też pakiet gospodarczy i inwestycyjny o wartości 3 miliardów euro, gotowy aby wesprzeć demokratyczną Białoruś. Dążenie do wolności narodu białoruskiego jest dla nas wszystkich inspiracją”.

Komisarz ds. sąsiedztwa i rozszerzenia, Olivér Várhelyi, powiedział: „Ta zapowiedź zwiększenia naszego poparcia, ogłoszona przed szczytem Partnerstwa Wschodniego, jest kolejnym wyraźnym sygnałem, że Unia Europejska nadal zdecydowanie popiera naród białoruski w jego walce o wolność. Obywatele Białorusi mogą nadal liczyć na wsparcie i solidarność Unii Europejskiej w walce o budowanie demokratycznej przyszłości”.

Celem tej zwiększonej pomocy jest wzmocnienie odporności i zdolności narodu białoruskiego dotkniętego kryzysem politycznym do promowania przemian demokratycznych na Białorusi.

Więcej informacji w komunikacie prasowym.

Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 13 grudnia 2021 r.