Komisja przyjęła dziś sprawozdanie dotyczące unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID i jego wdrażania w całej UE. Sprawozdanie pokazuje, że unijne zaświadczenia, których wydano już ponad 591 mln, stanowią zasadniczy element reakcji Europy na pandemię COVID-19. Zaświadczenie obejmuje szczepienia przeciwko COVID-19, testy i powrót do zdrowia, ułatwia bezpieczne podróżowanie i odgrywa kluczową rolę we wspieraniu europejskiej branży turystycznej, która mocno ucierpiała na skutek pandemii. Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID to sukces na światową skalę: wyznacza globalny standard i aktualnie jest jedynym takim systemem już funkcjonującym na szczeblu międzynarodowym. Już 43 państwa na czterech kontynentach są przyłączone do systemu, a w nadchodzących tygodniach i miesiącach dołączy do nich wiele innych krajów.
Jak stwierdziła przewodnicząca Komisji Ursula von der Leyen w orędziu o stanie Unii za 2021 r., unijne cyfrowe zaświadczenie COVID pokazuje, że „gdy działamy wspólnie, jesteśmy w stanie działać szybko”.
Sukces unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID w liczbach:
Wypowiedzi członków kolegium komisarzy:
Didier Reynders, komisarz do spraw wymiaru sprawiedliwości, powiedział: Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID pomogło złagodzić negatywne skutki gospodarcze podczas pandemii. Dało ono podróżującym poczucie bezpieczeństwa podczas przemieszczania się w UE i przyczyniło się do wzmożenia podróży latem tego roku. Europa szybko i z powodzeniem ustanowiła w czasie kryzysu innowacyjny, sprzyjający ochronie prywatności globalny standard i wiele państw na całym globie deklaruje zainteresowanie dołączeniem do tego systemu.
Komisarz ds. rynku wewnętrznego Thierry Breton dodał: W rekordowym czasie Unia Europejska stworzyła cyfrowy, bezpieczny i interoperacyjny system zaświadczeń COVID. Jest on kluczowym czynnikiem napędzającym odbudowę ekosystemu turystycznego i wielu małych i rodzinnych przedsiębiorstw w całej Europie. Poza tym unijny system przyjęły państwa na całym świecie, co pokazuje, jak Europa potrafi wyznaczać globalne standardy dzięki zdecydowanym i skoordynowanym działaniom.
Komisarz ds. zdrowia Stella Kyriakides podkreśliła: Unijne cyfrowe zaświadczenie COVID jest symbolem otwartej i bezpiecznej Europy. Szybkie wprowadzenie systemu, nie tylko w UE, ale na skalę międzynarodową, jest przykładem unijnej współpracy i skutecznych działań w sytuacji nadzwyczajnej. To efektywne europejskie narzędzie, które pozwoliło nam podjąć kroki w kierunku ponownego otwarcia naszych gospodarek i społeczeństw oraz swobodnego przemieszczania się w sposób bezpieczny i skoordynowany.
Prace Komisji nad unijnym cyfrowym zaświadczeniem COVID prowadził komisarz Didier Reynders w ścisłej współpracy z wiceprzewodniczącymi Věrą Jourovą i Margaritisem Schinasem oraz komisarzami Thierrym Bretonem, Stellą Kyriakides i Ylvą Johansson*.
Dalsze działania
Komisja w dalszym ciągu uważnie monitorować będzie ważność zaświadczeń o szczepieniu i powrocie do zdrowia, a także stosowanie testów na obecność przeciwciał i szybkich testów antygenowych, i rozważy ewentualne zmiany po otrzymaniu nowych wytycznych naukowych.
Prace techniczne nad usprawnieniem funkcji systemu unijnych cyfrowych zaświadczeń COVID będą dalej prowadzone w ramach sieci e-zdrowie. Komisja będzie:
Kontekst
14 czerwca 2021 r. Parlament Europejski i Rada przyjęły rozporządzenie w sprawie unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID. Rozporządzenie to zobowiązuje Komisję do przedłożenia Parlamentowi Europejskiemu i Radzie sprawozdania do 31 października 2021 r.
Rozporządzenie ustanawia wspólne ramy wydawania, weryfikowania i uznawania interoperacyjnych zaświadczeń o szczepieniu, wyniku testu lub powrocie do zdrowia w związku z COVID-19, w celu ułatwienia swobodnego przepływu obywateli Unii i ich rodzin podczas pandemii COVID-19. Towarzyszy mu rozporządzenie (UE) 2021/954, które rozszerza ramy unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID na obywateli państw trzecich, którzy legalnie przebywają lub zamieszkują w państwie członkowskim i są uprawnieni do podróżowania do innych państw członkowskich zgodnie z prawem UE.
31 maja Komisja zaproponowała aktualizację zalecenia Rady dotyczącego koordynacji ograniczeń swobodnego przemieszczania się w UE, które zostały wprowadzone w odpowiedzi na pandemię COVID-19. Jako że sytuacja epidemiologiczna poprawiła się, a kampanie szczepień w całej UE nabrały tempa, Komisja zaproponowała, aby państwa członkowskie stopniowo łagodziły ograniczenia podróży, w tym w szczególności dla posiadaczy unijnego cyfrowego zaświadczenia COVID. 14 czerwca Rada przyjęła zaktualizowane zalecenia.
Dodatkowe informacje
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 26 października 2021 r.