Obszar Schengen jest żywym świadectwem zaangażowania Europy na rzecz wolnego, zjednoczonego, dostatniego i bezpiecznego kontynentu.
KE publikuje czwarte sprawozdanie na temat stanu strefy Schengen, w którym dokonuje przeglądu sytuacji w minionym roku i ustala priorytety na nadchodzący rok.
40 lat od jej utworzenia pokazuje, że strefa Schengen przyniosła ogromne korzyści UE i jej obywatelom. Stanowi on podstawę rynku wewnętrznego UE i ułatwia życie prawie 450 milionom ludzi. W ubiegłym roku strefa Schengen po raz kolejny stała się najczęściej odwiedzanym miejscem na świecie, przyjmując ponad pół miliarda odwiedzających i napędzając wzrost gospodarczy w całej Unii.
Z czasem strefa Schengen przekształciła się w solidny i kompleksowy system, w którym państwa członkowskie przy wsparciu UE skutecznie zarządzają granicami zewnętrznymi, bezpieczeństwem i migracją w skoordynowany sposób.
Przyjęte dziś sprawozdanie zawiera przegląd funkcjonowania strefy Schengen i jest wkładem Komisji przed czerwcowym posiedzeniem Rady ds. Schengen, które będzie obchodzone 40 lat po podpisaniu układu z Schengen.
Państwo Schengen
W sprawozdaniu na temat stanu strefy Schengen w 2025 r. przedstawiono osiągnięcia, wyzwania i rozwój sytuacji w strefie Schengen w ostatnim cyklu w latach 2024–2025. Pełne przystąpienie Bułgarii i Rumunii do strefy Schengen znacznie wzmacnia gospodarkę UE i jest dowodem na to, że państwa członkowskie są w pełni zaangażowane w dalszą poprawę współpracy w ramach Schengen.
Ponadto wymogi Schengen stały się kluczowym aspektem procesu rozszerzenia UE, ponieważ wszystkie kraje kandydujące muszą posiadać w pełni funkcjonujące krajowe systemy zarządzania strefą Schengen przed ich przyjęciem do UE. Wzmożone wysiłki UE doprowadziły również do spadku liczby przypadków nielegalnego przekraczania granic zewnętrznych strefy Schengen – liczba wykrytych przypadków wyniosła około 240 000, co stanowi najniższy poziom od 2021 r.
Ze sprawozdania wynika, że przepisy Schengen są dobrze stosowane, a dalsze prace będą kontynuowane w następujących obszarach:
Kolejne kroki
Strefa Schengen będzie nadal ewoluować, dostosowywać się do nowych realiów i reagować na zmieniający się krajobraz geopolityczny. Komisja będzie współpracować z państwami członkowskimi w celu uwolnienia pełnego potencjału strefy Schengen poprzez stworzenie obszaru swobodnego przepływu gotowego na nadchodzące wyzwania. Aby sprostać pozostałym wyzwaniom, cykl zarządzania strefą Schengen na lata 2025–2026 skupi się na konsolidacji ram zarządzania w celu poprawy koordynacji polityki, ustrukturyzowanego i spójnego podejścia do współpracy policyjnej, a także na przyspieszeniu cyfryzacji procedur i systemów w celu zwiększenia bezpieczeństwa.
Komisja zwraca się do Rady ds. Schengen o omówienie w czerwcu niniejszego sprawozdania na temat stanu strefy Schengen w 2025 r. i przyjęcie priorytetów cyklu Schengen na lata 2025–2026.
Kontekst
Komisja co roku ocenia stan strefy Schengen od 2022 r., kiedy to ustanowiono Radę ds. Schengen, cykl Schengen i nowe ramy oceny Schengen. Jest to kontynuacja inicjatywy Komisji mającej na celu wzmocnienie wspólnego zarządzania strefą Schengen i zapewnienie ustrukturyzowanej, skoordynowanej i wspólnej reakcji na stojące przed nią wyzwania.
Aby uzyskać więcej informacji:
Sprawozdanie na temat stanu strefy Schengen
ProtectEU – europejska strategia bezpieczeństwa wewnętrznego