9 października 2024 r. komisarz do spraw spójności i reform Elisa Ferreira wraz z przewodniczącym Komitetu Regionów Vasco Alvesem Cordeiro byli gospodarzami ceremonii wręczenia nagród REGIOSTARS w 2024 r. w Brukseli w ramach 22.Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast.
Nagrody REGIOSTARS są wyrazem uznania dla projektów finansowanych w ramach polityki spójności w całej Europie, które podsumowują wpływ i inkluzywność rozwoju regionalnego i znalazły rozwiązania wspólnych wyzwań stojących przed europejskimi regionami i miastami. Projekty te pokazują,** w jaki sposób UE, poprzez politykę spójności, wprowadza zmiany w terenie i wzmacnia postęp gospodarczy i społeczny w UE.**
Edycja 2024 otrzymała rekordową liczbę zgłoszeń – 262 wnioski o główną nagrodę w pięciu różnych kategoriach. Kategorie te odzwierciedlają cele polityki, w tym priorytety polityczne okresu programowania polityki spójności 2021–2027. Istnieje również nagroda publiczności, w której wyłoniono 25 finalistów.
Laureatami nagrody REGIOSTARS 2024 są:
Kategoria 1 – Konkurencyjna i inteligentna Europa: W tej kategorii nagrodę otrzymał projekt Interreg Włochy-Malta o nazwie „Bythos”. Projekt polega na recyklingu i ponownym wykorzystaniu produktów ubocznych lub materiałów odpadowych z przemysłu przetwórstwa rybnego w celu stworzenia nowych składników do spożycia przez zwierzęta i ludzi. Składniki te są również stosowane w farmaceutykach, nutraceutykach i kosmetykach.
Kategoria 2 – Zielona Europa: Projekt „Biogreenfinery”z Hiszpanii uznano za innowacyjną platformę szczegółowo opisującą techniczną i ekonomiczną wykonalność produkcji paliw alternatywnych, takich jak zielony wodór i inne paliwa syntetyczne. Wyprodukowane paliwa przyczynią się ogólnie do transformacji energetycznej na Wyspach Kanaryjskich.
Kategoria 3 – Połączone europe: ProjektInterreg Region Morza Północnego, „BITS: Rowery i inteligentne systemy transportowe"wykorzystuje inteligentne systemy transportowe (ITS) z ponad trzydziestoma innowacyjnymi programami pilotażowymi mającymi na celu poprawę bezpieczeństwa i komfortu rowerzystów w regionie Morza Północnego.
Kategoria 4 – Europa sprzyjająca włączeniu społecznemu: Projekt na Węgrzech „Program rozwoju zdrowia – telemedycyna dla najbardziej potrzebujących osiedli” zdobył nagrodę za rozwiązania technologiczne i programowe mające zapewnić wprowadzenie telemedycyny w powstających osiedlach. Usługa wykorzystuje mobilne kliniki, aby zapewnić dostęp do odpowiedniej nowoczesnej opieki medycznej i profilaktycznej w pobliżu domów pacjentów.
Kategoria 5 – Europa bliżej obywateli: Nagrodę w tej kategorii otrzymał projekt rewitalizacji „Gdynia OdNowa” w Polsce. Projekt obejmuje trzy zdegradowane dzielnice i aktywnie angażuje mieszkańców w procesy decyzyjne oraz ogólnie obejmuje uczestnictwo obywatelskie.
Jak co roku publiczność jest zapraszana do głosowania na swój ulubiony projekt wśród finalistów. Wyraźnym faworytem publiczności w tym roku, który zdobył największą liczbę głosów online (3 274 z ponad 20 000 głosów), zdobywając nagrodę publiczności, był projekt Interreg Włochy-Malta „Bythos”.
Kontekst
REGIOSTARS Awards to coroczny konkurs organizowany przez Komisję Europejską od 2008 roku. Nagrody te stały się europejskim znakiem doskonałości dla projektów finansowanych przez UE w ramach polityki spójności, które wykazują innowacyjne i integracyjne podejście do rozwoju regionalnego.
Przedstawiając rozwiązania wspólnych wyzwań i wykorzystując największe możliwości, REGIOSTARS zainspirował regiony do realizacji coraz bardziej skutecznej polityki spójności UE, która zaspokaja potrzeby obywateli na szczeblu lokalnym.
Wybrani kandydaci zostali zaproszeni do przedstawienia swojego ostatecznego stanowiska przed jury podczas Europejskiego Tygodnia Regionów i Miast 2024, który odbędzie się w Brukseli w dniach 7–10 października.
Aby uzyskać więcej informacji
Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego. Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 10 października 2024 r.