Z Widokiem na Złotą Wstążkę. Międzynarodowy Miesiąc Świadomości Nowotworów Dziecięcych


Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu z organizacjami partnerskimi zaprasza na debatę z okazji Międzynarodowego Miesiąca Świadomości Nowotworów Dziecięcych. Debata odbędzie się w czwartek 26 września 2024 r., godz. 17:00 w Domu Europy we Wrocławiu (ul. Widok 10).

Międzynarodowy Złoty Wrzesień to miesiąc świadomości nowotworów dziecięcych, a jego symbolem jest Złota Wstążka. Debata z tej okazji jest organizowana w partnerstwie z Fundacją Pani Ani - Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie oraz Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową.

Jakie mogą być symptomy nowotworów wśród dzieci? Gdzie szukać pomocy w przypadku diagnozy nowotworów najmłodszych? Czym jest prawo do zapomnienia onkologicznego? Jakie działania podejmuje Unia Europejska w walce z rakiem?

Celem debaty eksperckiej będzie przybliżenie tematyki nowotworów dziecięcych z różnych perspektyw: Unii Europejskiej, krajowej, środowisk naukowych, organizacji społecznych oraz samych ozdrowieńców. Osoby eksperckie, reprezentujące różne środowiska, przyjrzą się aktualnym strategiom, wyzwaniom oraz rekomendacjom w zakresie onkologii dziecięcej. Wraz z osobami, które same przeszły chorobę nowotworową, poddamy też refleksji sytuację młodych osób z doświadczeniem choroby oraz Youth Survivors.

Uczestnikami debaty będą:

  • dr Anna Apel, prezes Fundacji Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową, Survivor,
  • Anna Buchacz, założycielka Fundacji Pani Ani- Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie, Survivor,
  • Adam Jarubas, przewodniczący podkomisji ds. zdrowia publicznego w Parlamencie Europejskim (TBC),
  • dr Emilia Samardakiewicz-Kirol, psycholog, pełnomocnik rektora ds. społecznej odpowiedzialności Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, Survivor,
  • prof. dr hab. n. med. Jan Styczyński, konsultant krajowy w dziedzinie onkologii i hematologii dziecięcej i kierownik Kliniki Pediatrii, Hematologii i Onkologii Szpitala Uniwersyteckiego im. Jurasza w Bydgoszczy (TBC).

Od ponad dwudziestu lat, społeczność międzynarodowa jednoczy się we wrześniu wokół tematyki świadomości chorób nowotworowych u dzieci. Przedstawicielstwo Komisji Europejskiej w Polsce objęło akcję Złotej Wstążki w Polsce patronatem honorowym

Zobacz czym jest Europejski Plan Walki z Rakiem oraz czym zajmuje się Unijna Misja Rak.

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny, ale zachęcamy do zapisów, które można zrobić droga mejlową: COMM-REP-PL-WROCLAW@ec.europa.eu.

Organizatorami wydarzenia jest Przedstawicielstwo Regionalne Komisji Europejskiej w Polsce oraz Biuro Parlamentu Europejskiego we Wrocławiu w partnerstwie z Fundacją Pani Ani - Psychoterapeutyczna Rehabilitacja Dzieci Chorych Onkologicznie oraz Fundacją Na Ratunek Dzieciom z Chorobą Nowotworową

Źródło: Strona internetowa Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.