Komisja z zadowoleniem przyjmuje przedłużenie roamingu o dwanaście miesięcy w przypadku przystępnych cenowo połączeń z Ukrainy i z Ukrainy


Komisja z zadowoleniem przyjmuje piąte przedłużenie o kolejne dwanaście miesięcy dobrowolnego porozumienia między 22 europejskimi i siedmioma ukraińskimi operatorami telekomunikacyjnymi w celu zapewnienia uchodźcom z Ukrainy możliwości połączenia transgranicznego.

Komisja wraz z NCEC, ukraińskim krajowym organem regulacyjnym, ułatwiła zawarcie porozumienia. Przystępne cenowo zaproszenia umożliwiają osobom poszukującym schronienia w Europie dotarcie do rodzin i przyjaciół na Ukrainie i odwrotnie. Umożliwili to sygnatariusze, którzy zobowiązali się do wzajemnego obniżania swoich stawek w celu połączenia połączeń transgranicznych.

[Najnowsze dane]https://www.berec.europa.eu/en/document-categories/berec/reports/berec-analysis-monitoring-of-the-joint-statement-agreed-between-ukraine-and-eu-operators-0) przekazane przez Organ Europejskich Regulatorów Łączności Elektronicznej (BEREC) pokazują, że porozumienie skutecznie umożliwia operatorom świadczenie przystępnych cenowo połączeń. Operatorzy będący sygnatariuszami wspólnego oświadczenia zasadniczo korzystają z wzajemnie niższych stawek niż ci, którzy nie podpisali umowy, co z kolei oznacza, że mogą oferować klientom niższe opłaty. BEREC zauważa również, że zarówno operatorzy z Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG), jak i z Ukrainy (UA) przenoszą korzyści wynikające z tych niskich stawek na konsumentów. Operatorzy z EOG nadal oferują uchodźcom bezpłatne karty SIM, bezpłatne połączenia międzynarodowe do Ukrainy oraz miesięczne pakiety, które można wykorzystać w kraju przyjmującym.

Oprócz usług telekomunikacyjnych operatorzy z EOG zapewniają uchodźcom smartfony, banki energii elektrycznej i laptopy lub wspierają organizacje charytatywne. Pomimo spadku ruchu przychodzącego, trudności w utrzymaniu bazy abonentów, a także konieczności inwestowania w odbudowę sieci oprócz innych negatywnych skutków trwającej nielegalnej wojny napastniczej Rosji przeciwko Ukrainie, operatorzy bezzałogowych statków powietrznych nadal oferują bezpłatne lub znacznie ograniczone usługi roamingu ukierunkowane na potrzeby klientów.

Komisja zachęca wszystkie podmioty do przystąpienia do umowy. Zaktualizowaną listę sygnatariuszy można znaleźć tutaj.

Kolejne kroki

Jednocześnie Ukraina pracowała nad pełnym dostosowaniem swojego ustawodawstwa do prawodawstwa UE w celu włączenia go do unijnego obszaru roamingu. Prawo pierwotne zostało podpisane przez prezydenta Zełenskiego i zostało opublikowane w Dzienniku Urzędowym Ukrainy 19 czerwca 2024 r., natomiast prawo wtórne nie zostało jeszcze przyjęte. Po zgłoszeniu przez Ukrainę pełnego dostosowania przepisów, co ma nastąpić w nadchodzących miesiącach, Komisja Europejska oceni zgodność ustawodawstwa krajowego. Z zastrzeżeniem pozytywnej oceny zatwierdzonej przez państwa członkowskie oraz ostatecznej decyzji Komitetu Stowarzyszenia UE-Ukraina Ukraina stanie się częścią unijnego obszaru roamingu, co zapewni stabilniejsze i bardziej długoterminowe rozwiązanie w zakresie roamingu.

Kontekst ogólny

W kwietniu 2022 r. operatorzy telekomunikacyjni z siedzibą w UE i na Ukrainie podpisali po raz pierwszy wspólne oświadczenie w sprawie skoordynowanych wysiłków na rzecz zapewnienia i ustabilizowania przystępnego cenowo lub bezpłatnego roamingu i połączeń międzynarodowych między UE a Ukrainą. W kwietniu 2023 r. Komitet Stowarzyszenia UE-Ukraina przyjął wniosek Komisji dotyczący przystąpienia Ukrainy do unijnych przepisów dotyczących roamingu.

Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego. Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym

Źrodło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 10 lipca 2024 r.