Komisja wszczęła dziś formalne postępowanie w celu oceny, czy Meta, dostawca Facebooka i Instagram, mógł naruszyć akt o usługach cyfrowych w obszarach związanych z ochroną małoletnich.
Komisja jest zaniepokojona faktem, że zarówno systemy Facebooka, jak i Instagramu, w tym ich algorytmy, mogą stymulować uzależnienie od zachowań u dzieci, a także tworzyć tzw. efekt „krótkich otworów”. Ponadto Komisja jest również zaniepokojona metodami zapewniania wieku i weryfikacji wprowadzonymi przez Meta.
Dzisiejsze wszczęcie postępowania opiera się na wstępnej analizie sprawozdania z oceny ryzyka przesłanego przez Meta we wrześniu 2023 r., na odpowiedzi Mety na formalne wnioski Komisji o udzielenie informacji (na temat ochrony małoletnich i metodyki oceny ryzyka), publicznie dostępnych sprawozdaniach, a także na własnej analizie Komisji.
Niniejsze postępowanie dotyczy następujących kwestii:
Jeżeli uchybienia te zostaną udowodnione, stanowiłyby naruszenie art. 28, 34 i 35 aktu o usługach cyfrowych. Wszczęcie formalnego postępowania nie przesądza o jego wyniku i pozostaje bez uszczerbku dla jakiegokolwiek innego postępowania, które Komisja może podjąć decyzję o wszczęciu postępowania w sprawie wszelkich innych zachowań, które mogą stanowić naruszenie na mocy aktu o usługach cyfrowych.
**Kolejne kroki **
Komisja przeprowadzi teraz szczegółowe dochodzenie w trybie priorytetowym i będzie nadal gromadzić dowody, na przykład wysyłając dodatkowe wnioski o udzielenie informacji, przeprowadzając wywiady lub inspekcje.
Wszczęcie formalnego postępowania upoważnia Komisję do podejmowania dalszych kroków w zakresie egzekwowania przepisów, takich jak przyjmowanie środków tymczasowych i decyzji w sprawie nieprzestrzegania przepisów. Komisja jest również uprawniona do przyjęcia zobowiązań podjętych przez Meta w celu zaradzenia problemom poruszonym w postępowaniu.
Wszczęcie tego formalnego postępowania zwalnia koordynatorów ds. usług cyfrowych lub jakikolwiek inny właściwy organ państw członkowskich UE z ich uprawnień do nadzorowania i egzekwowania aktu o usługach cyfrowych w związku z podejrzeniem naruszenia art. 28 ust. 1.
**Kontekst ogólny **
25 kwietnia 2023 r. na mocy unijnego aktu prawnego o usługach cyfrowych Facebook i Instagram zostały wyznaczone jako bardzo duże platformy internetowe, ponieważ w obu tych platformach miesięcznie w UE jest ponad 45 mln aktywnych użytkowników. Jako bardzo duże platformy internetowe cztery miesiące od ich wyznaczenia, tj. pod koniec sierpnia 2023 r., Facebook i Instagram musiały zacząć wypełniać szereg obowiązków określonych w akcie o usługach cyfrowych. Od 17 lutego akt o usługach cyfrowych ma zastosowanie do wszystkich pośredników internetowych w UE.
30 kwietnia 2024 r. Komisja wszczęła już formalne postępowanie przeciwko Meta, zarówno w odniesieniu do Facebooka, jak i Instagramu, w sprawie wprowadzającej w błąd reklamy, treści politycznych, mechanizmów zgłaszania i działania, dostępu naukowców do danych, a także w sprawie niedostępności skutecznego dyskursu obywatelskiego osób trzecich w czasie rzeczywistym i narzędzia monitorowania wyborów przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Więcej Informacji
Tekst na tej stronie jest tłumaczeniem maszynowym. Powrót do języka oryginału. Komisja Europejska nie ponosi odpowiedzialności za jakość i dokładność tego tłumaczenia maszynowego. Ważne informacje o tłumaczeniu maszynowym
Źródło: Komunikat prasowy Komisji Europejskiej z dnia 16 maja 2024 r.