Oświadczenie prasowe przewodniczącej Ursuli von der Leyen przedstawione na konferencji z premierem Belgii Alexandrem De Croo i premierem Polski Donaldem Tuskiem


Bardzo dziękuję, drogi Donaldzie, za przyjęcie nas tutaj, w Warszawie. To dla mnie przyjemność być tutaj z Premierem Alexandrem De Croo reprezentującym belgijską prezydencję. Wspaniale jest tu być, ponieważ jest to doniosły czas dla Polski, jeśli chodzi o promowanie wartości demokratycznych. Jesteśmy pod wrażeniem wysiłków, które wy i wszyscy Polacy podejmujecie na rzecz przywrócenia praworządności jako filaru waszego społeczeństwa. Społeczeństwa, w którym wszyscy grają zgodnie z zasadami. Społeczeństwa, w którym obywatele i przedsiębiorstwa mogą ufać instytucjom i patrzeć władzy na ręce. Wspólnie będziemy chronić praworządność w całej Europie. Ponieważ wszystko to jest niezbędne, aby obywatele czuli się bezpieczni i wolni. Dlatego z dużym zadowoleniem przyjmuję plan działania przedstawiony w tym tygodniu państwom członkowskim przez twój rząd. To niezwykle silna deklaracja, jasna mapa drogowa dla Polski, a wasze wysiłki są decydujące. W oparciu o rozpoczęte przez was reformy i szereg natychmiastowych kroków, które podjęliście w sprawie niezawisłości sędziowskiej, mogę dziś przekazać dobre wieści. W przyszłym tygodniu kolegium przedstawi dwie decyzje w sprawie funduszy europejskich, które są obecnie zablokowane dla Polski. Decyzje te uwolnią dla Polski nawet 137 mld euro. Chodzi o środki z NextGenerationEU i z funduszy spójności. A ochronę tych funduszy zagwarantuje prokurator europejski. To świetna wiadomość dla Polaków i dla Europy. I to jest wasze osiągnięcie.

Silna praworządność oznacza również bardziej odporne społeczeństwo. A tego potrzebujemy bardziej niż kiedykolwiek. Putin i jego koledzy robią wszystko, co w ich mocy, aby zatruć debatę publiczną w całej Europie. Poprzez kłamstwa i dezinformację starają się tworzyć podziały. I dzieje się tak zarówno wewnątrz społeczeństw, jak i między sąsiadami, także tutaj, w Polsce. Doświadczyliśmy tego w tym tygodniu. Musimy stawić czoła tego rodzaju próbom. Dlatego bardzo dobrze się stało, że wraz z Francją i Niemcami postanowiliście stworzyć system ostrzegania i reagowania, aby wykrywać i zwalczać te kłamstwa. I możecie być pewni, że będziemy nadal wspierać was w tych działaniach. W szczególności za pośrednictwem grupy zadaniowej Komisji, która wykrywa i eliminuje dezinformację.

Rozmawialiśmy również o sytuacji, z którą borykają się nasi rolnicy w całej Europie, także tutaj, w Polsce. Mam głęboki podziw dla ciężkiej pracy, którą wykonują codziennie rolnicy, aby na nasze stoły trafiała zdrowa żywność. To dzięki ich wysiłkom Europa dysponuje żywnością o najlepszej na świecie jakości. Ale rolnicy stoją przed wieloma wyzwaniami. I martwią się o swoją przyszłość. Jest to uzasadnione. Dlatego słuchamy. I działamy. Już teraz Europa wspiera polskich rolników kwotą 22 mld euro w ramach wspólnej polityki rolnej. A to jeszcze nie wszystko. Pierwsza płatność w ramach instrumentu NextGenerationEU obejmuje 1,4 mld euro. Środki te są dostępne dla polskich rolników już dziś, aby pomóc im rozwinąć i zmodernizować produkcję i wejść na nowe rynki. Ponadto podejmujemy działania, aby ułatwić życie rolnikom w całej Europie, począwszy od odstępstwa w zakresie ugorowania gruntów po propozycje ograniczenia biurokracji, które właśnie przedstawiliśmy. W ramach naszego strategicznego dialogu wspólnie przygotowujemy też przyszłość rolnictwa w Europie.

Chciałabym się również odnieść do sytuacji w Polsce na granicy z Ukrainą. Tutaj też słuchamy. I działamy. Za przykład może służyć umowa o transporcie drogowym, którą zamierzamy zaktualizować. Bierzemy pod uwagę wszystkie wasze obawy. Dziś eksport z Ukrainy szlakiem czarnomorskim znacząco przyspiesza. I bardzo dobrze. Ponieważ rozładowuje to sytuację na granicach lądowych i tak też będzie w przyszłości. Teraz nasze wysiłki powinny koncentrować się na wspieraniu Ukrainy w odbudowie jej zdolności eksportowania na rynki światowe. To jest dla nas ważne.

Drogi Donaldzie,

Drogi Alexandrze,

Jutro miną dwa lata od inwazji Rosji na pokojowego sąsiada Ukrainę. Wspieramy ją w jej dzielnej walce. Jestem przekonana, że możemy poradzić sobie z konsekwencjami, jakie wojna ta niesie dla Europy. Ponieważ Ukraińcy walczą o rządy prawa przeciw prawu silniejszego, o demokrację i wolność przeciw tyranii. Walczą o nasze wartości i nasze bezpieczeństwo. Dlatego będziemy ich wspierać tak długo, jak będzie to konieczne.

Dziękuję.

Oryginalny tekst dostępny tutaj.

Źródło: Oświadczenie prasowe przewodniczącej Ursuli von der Leyen przedstawione na konferencji z premierem Belgii Alexandrem De Croo i premierem Polski Donaldem Tuskiem z 23 lutego 2024 r.